1.)Esztétikai fogászat
Porcelán héjak:
A porcelánhéjak készítéséhez csupán nagyjából 1 mm-t kell elcsiszolni, azt is csupán a fogak ajak felőli felszínéből. Ezután lenyomatot veszünk, melyet követően a fogtechnikus egyedi fogszín meghatározás alapján készíti el a héjakat. Ezeket külön erre a célra kifejlesztett ragasztóval kell a fogakra ragasztani. Különösen látványos változásokat lehet elérni ezzel a módszerrel azokban az esetekben, amikor több frontfog formai- és színbeli eltéréseit kell korrigálni. Ezzel a módszerrel a letöredezett metszőélek és a fogak közötti kisebb-nagyobb rések is eltűntethetőek, csekély mennyiségű saját foganyag elcsiszolásával.
Esztétikus kompozit és kerámia betétek:
Amennyiben egy kisörlő- vagy nagyörlő fogban kiterjedt szuvasodás miatt nagy üregek alakulnak ki, valamint esetleg gyökérkezelt fogról van szó, fogszínű tömések készítésével nem mindig orvosolható tökéletesen a kialakult probléma. Ezekben az esetekben nehézséget jelent, hogy kevés foganyag marad épen, mely jelentősen meggyengül. Nagyobb üreg esetében emiatt az úgynevezett inlay, vagy betét jelentheti a legmegbízhatóbb megoldást a tartós, tökéletesen anatómikus és esztétikus helyreállításra.
Betétek készítésekor a fogat megfelelő formára kell csiszolni, majd lenyomatvételt követően a fogtechnikus egy különleges mechanikai tulajdonságokkal bíró porcelán-szerű anyagból építi ki a hiányzó fogrészeket. Az elkészült betétet egy következő alkalommal, speciális ragasztóanyaggal kell rögzíteni a fogban.
A korábban nagy számban készített amalgámtömések helyett a mai korszerű technológiáknak köszönhetően már lehetséges teljesen esztétikus restaurációkat készíteni. Ezeket a töméseket a szuvas, felpuhult foganyag eltávolítását követően több rétegből, sokszor többféle árnyalatból kialakítva, lehetséges az eredetivel megegyező formát és színhatást helyreállítani. Az eredmény így egy anatómiailag harmonikus, a harapásba tökéletesen illeszkedő restauráció.